Uutiset

20.04
2018
Pykälä ry:n 83. vuosijuhlien kuvat

Pykälän vuosijuhlien kuvat on nyt julkaistu Google Drivessä. Mikäli haluat julkaista somessa kuvia tästä kansiosta, niin kuvat tule...

20.03
2018
Tervetuloa yhdistyksen sääntömääräiseen kevätkokoukseen!

Tervetuloa yhdistyksen sääntömääräiseen kevätkokoukseen! Pykälä ry:n sääntömääräinen kevätkokous järjestetään tiista...

20.02
2018
Oikkarin työelämän muistilista

Hei Pykälistit! Kannattaa käydä tsekkaamassa uusi Oikkarin työelämän muistilista. Lakimiesliiton laatima lista antaa hyviä vinkkej...

20.02
2018
Anna palautetta laskiais- ja ystävänpäiväsitseistä!

Oheisen lomakkeen kautta voit antaa palautetta ystävänpäivä- ja laskiaissitseistä. Kuulemme mieluusti, missä onnistuttiin, ja missä o...

07.02
2018
Anna palautetta haalaribileistä!

Olemme päättäneet aloittaa palautekyselyjen järjestämisen joidenkin tapahtumien jälkeen, jotta voimme kehittää Pykälän toimintaa j...

16.01
2018
Vuoden opettaja 2018 -äänestys

  Pykälä ry palkitsee vuosittain yhden opetuksen saralla ansioituneen Helsingin oikeustieteellisen tiedekunnan opettajan Vuoden op...

16.01
2018
Vuoden Pykäläteko 2018 -äänestys

Voit äänestää vuoden Pykälätekoa oheisella lomakkeella.   Vuoden Pykäläteoksi on perinteisesti valittu jokin jäsenistö...

10.11
2017
VALIOKUNTAAN? KYLLÄ KIITOS. VALIOKUNTAVAALIT 20.11. klo 18

Valiokunnat toimivat Pykälässä hallituksen alaisuudessa ja valiokunnan puheenjohtajana toimii yksi hallituksen jäsenistä. Nyt valittavi...

Yhdistys

Pykälä ry on Helsingin yliopiston oikeustieteen opiskelijoiden tiedekuntajärjestö. Yhdistys on perustettu vuonna 1935. Jäsenmäärältään Pykälä ry on Suomen oikeustieteellisistä opiskelijajärjestöistä suurin yli 1800 jäsenellään. Pykälä ry:n tehtävänä on opiskelijoiden opintososiaalisista eduista huolehtiminen ja opiskelijoiden edustaminen yliopistossa sekä ympäröivässä yhteiskunnassa. Pykälä ry on Suomen Lakimiesliitto ry:n jäsenjärjestö.

Tapahtumakalenteri

banneri

In English

Founded in 1935, Pykälä is the law student’s association in Helsinki University. It’s a student organisation that comprises virtually every Finnish law student in Helsinki, which means that we have about 1800 members. We have our own club space in Sörnäinen and an office in the city center. As an exchange student studying law, you are always welcome in Pykälä!

Tilavarauskalenteri


Phuksit

phuksit1

Onnea! Tervetuloa Pykälä ry:n phuksisivuille, uusi phuksi. Phuksisivut kertovat tiiviisti mitä Pykälä ry on, ja mitä se voi Sinulle tarjota. Laajemmin yhdistyksen toimintaa, toimijoita ja tavoitteita käsitteleepääsivumme. Nämä sivut ovat teitä phukseja varten.

Seniorit

pykalaseniorit

Pykälä ry:n senioritoiminnasta vastaavat hallituksen puheenjohtaja ja yhdistyksen puheenjohtaja. Seniorijäseneksi voi liittyä ja seniorijäsenenä yhdistykseen kuulua Helsingin yliopistossa oikeustieteellisen tutkinnon suorittanut henkilö.