Codexin KV-viikko

PYYYYKÄLIIIIIIIITER!

On vihdoin aika polkaista käyntiin huikea syksy KV-viikkojen merkeissä! 

Kansainväliset viikot, tuttavallisemmin KV-viikot, ovat viikon reissuja toiseen pohjoismaiseen oikkariainejärjestöön. Nordiska Sekretariatet -yhteistyöhön kuuluu 10 jäsenainejärjestöä Suomesta, Ruotsista, Norjasta, Tanskasta ja Islannista. Näin ollen KV-viikkoja on vuodessa 10 kappaletta, yksi jokaisen sisarainejärjestömme järjestämänä. Viikoilla tutustutaan tiettyyn oikeudenalaan excursioiden, luentojen ja vierailujen avulla englannin kielellä. Tämän lisäksi viikoilla on paljon hauskaa vapaa-ajan ohjelmaa! Keskeistä on myös verkostoituminen toisten oikeustieteen opiskelijoiden kanssa, mikä tapahtuu viikoilla kuin itsestään. Jokainen viikko huipentuu vuosijuhliin ja sillikseen. KV-viikkojen kulttuuri ja yhteisöllisyys on ehdottomasti pakko kokea ainakin kerran opiskeluaikana!

Tämän syksyn ensimmäinen viikko siis jo häämöttää lähitulevaisuudessa ja pääsemmekin pian nauttimaan upeasta Codexin kansainvälisestä viikosta eli Codexveckanista! Mystinen Albertinkadun Codex raottaa ovensa pohjoismaisille oikkareille – tämä on ainutlaatuinen tilaisuutesi päästä tutustumaan aitoon suomenruotsalaiseen oikkarikulttuuriin. Tämän helpompaa ei KV-viikoille osallistuminen ole, sillä viikko järjestetään Helsingissä ja luennotkin ovat kätevästi Espalla. Olitpa siis phuksi tai varttuneempi pykälisti, nyt on todella matalan kynnyksen mahdollisuus päästä tutustumaan ruotsinkieliseen sisarainejärjestöömme sekä KV-viikkoihin.

Tämä yksi vuoden kovatasoisimmista KV-viikoista järjestetään 1.-5.10.2024 teemalla Fashion Law: a Nordic Perspective. Teemaan tutustutaan Helsingin suurimpien asianajotoimistojen luennoilla ja excursioilla. Codexareihin ja muihin nordisteihin taas tutustutaan mm. Codexin kerhotiloissa perinteisillä sitseillä, joiden järjestämisen Codex taitaa kenties paremmin kuin kukaan muu. Luonnollisesti tiedossa on myös yllätyksiä, Pörssitalolla järjestettävät vuosijuhlat, kuumaakin kuumempi sillis sekä legendaarinen K-Supé. Tätä viikkoa ei kannata missata! 

Mitä kaikkea tämä sitten maksaa? Koko viikon ohjelma (ti-la) maksaa 200€, ja pelkkä helgen eli to-la maksaa 180€. Hintaan kuuluu iso osa viikon ruoista ja juomista, tarvittaessa majoittuminen paikallisen oikkarin luona, ohjelma sekä vuosijuhlat. 

Lisää tietoa viikosta löytyy tämän linkin takaa: https://fb.me/e/vgWiGap7B

Ilmoittautuminen tapahtuu seuraavan linkin kautta: https://forms.gle/vw1m4iB86QsJTLnB9

Ilmoittautuminen viikolle aukeaa keskiviikkona 11.9. klo 12:00 ja sulkeutuu 15.9. 23:55 tai kunnes paikat on täytetty. Paikkoja on pykälisteille lähtökohtaisesti kolme, joista yksi on varattu ensikertalaiselle, eli henkilölle, joka ei ole koskaan ollut KV-viikolla. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä ja jos viikko menee täyteen heti, paikat arvotaan ensimmäisen minuutin aikana ilmoittautuneiden kesken. 

Jos herää mitä tahansa kysymyksiä KV-viikkoihin tai muuhun liittyen, vastaan mielelläni!

Päivämäärä

1. - 5.10.2024
Mennyt tapahtuma

Aika

Koko päivä

Lisätietoa

Lue lisää

Sijainti

Helsinki

helmikuu 2025

MA
TI
KE
TO
PE
LA
SU
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Tapahtumat 27. tammikuuta
Tapahtumat 28. tammikuuta
Tapahtumat 30. tammikuuta
Tapahtumat 31. tammikuuta
Tapahtumat 1. helmikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 2. helmikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 3. helmikuuta
Tapahtumat 4. helmikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 5. helmikuuta
Tapahtumat 6. helmikuuta
Tapahtumat 7. helmikuuta
Tapahtumat 8. helmikuuta
Tapahtumat 9. helmikuuta
Tapahtumat 10. helmikuuta
Tapahtumat 11. helmikuuta
Tapahtumat 12. helmikuuta
Tapahtumat 13. helmikuuta
Tapahtumat 14. helmikuuta
Tapahtumat 15. helmikuuta
Tapahtumat 16. helmikuuta
Tapahtumat 17. helmikuuta
Tapahtumat 18. helmikuuta
Tapahtumat 19. helmikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 20. helmikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 21. helmikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 22. helmikuuta
Tapahtumat 23. helmikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 24. helmikuuta
Tapahtumat 25. helmikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 26. helmikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 27. helmikuuta
Tapahtumat 28. helmikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 1. maaliskuuta

Kommentit on suljettu.

© 2025 Pykälä ry
webDesign: Mekanismi »