Jousi x LäRViT – OKTOBERFEST 2025

Terrrrvetuloa! Wilkommen Wilkommen!

Raittiusseura Jousi ja Lääkiksen Raittius- ja VirkistysToimikunta ovat päättäneet jälleen yhdistää voimansa ja järjestää ainutkertaisen syysmatkan oluen ja kulttuurin ystäville. Tulimme vuoden 2024 Oktoberfest-reissun jälkeen siihen tulokseen, että me lääkärit ja juristit olemme kuin jing ja jang. Ilman toista ei voisi olla toista.

Edellisen vuoksi Jousi X LäRViT Matkatoimisto ky järjestää tulevana syksynä (26. – 30.9.2025) pakettimatkan Bavarian sydämeen Müncheniin. Täällä järjestetään jokaisen oluen ystävän ja muiden puistokemistien märkäuni ja graalinmalja, Oktoberfest! Paikka, jossa oluttuopit ovat satumaisen suuria, bändit soittavat vain bängereitä ja kebab on taivaallista.

Oletko ikinä ajatellut sivistäväsi itseäsi tai haluatko vain yliviivata Oktoberfestit bucketlistastasi? Nyt sinulla on siihen ainutkertainen mahdollisuus, sillä kaikki matkan järjestämiseen liittyvät paperinpyörittelyt ja stressaamiset hoidetaan ammattimaisen tiimin johdolla sinun puolestasi.

Kaiva siis lederhosenisi tai dirndl ja liity raittiiseen joukkoomme, jonka tarkoituksena on raitistaa tämän historiallisen kaupungin jokainen oluttupa ja -kellari. Vaikka olutta voikin juoda ilman, että varsinaisesti tekisikään mitään, niin tällä reissulla on silti luvassa paljon muutakin oheistekemistä.

Reissu on myös luonteeltansa mitä turvallisin, sillä haavereiden sattuessa olet välittömästi lääkäreiden läheisyydessä, ja virkavallan kanssa ongelmiin joutessasi sinulla on käytössäsi saksalaisen lainsäädännön läpikotaisin tunteva eliittioikkaritiimi.

Tässä kohtaa tekstiä valistunut lukija on saattanut ajatella, että mitä tämä satumaiselta kuulostava kulttuurimatka kustantaa trävellerille? Hintaa tälle spektaakkelille on alustavasti vain 699 euroa, mutta Oktoberfestin suosion takia pidätämme oikeuden matalaan hienosäätöön. Maassa, jossa olut on halvempaa kuin vesi onkin hyvä tuhlata opintolainastasi jäävä erotus. Varausmaksu (200 euroa) tulee suoritettavaksi seuraavan 2 viikon aikana, ja loput myöhemmin mielivaltaisesti määriteltävänä ajankohtana (kesällä).

Paketti sisältää (ei tyhjentävä luettelo):

  • Lennot (sis. ruumalaukun)
  • Majoitus (sis. aamupalat)
  • Pääsyn tapahtuma-alueelle
  • Elinikäisiä ystäviä
  • Aurinkoa
  • Museoita
  • Kulttuuria
  • KÄJÄ
  • Olutkellareita

Ilmoittautuminen alkaa maanantaina 24.3. klo 12.00, joten osta lippusi ja pakota kaverisi mukaan. Nähdään lentokentällä! LANG LEBE JOUSI! LANG LEBE LÄRVIT.

MITÄ: Oktoberfest 2025
MISSÄ: München, Saksa
MIKSI: Olut maistuu aina!
MILLOIN: 26.-30.9.2025, ilmoittautuminen maanantaina 24.3. klo 12.00
MITÄ MAKSAA: n. 699 euroa

Päivämäärä

26. - 30.9.2025

huhtikuu 2025

MA
TI
KE
TO
PE
LA
SU
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Tapahtumat 31. maaliskuuta
Tapahtumat 1. huhtikuuta
Tapahtumat 3. huhtikuuta
Tapahtumat 4. huhtikuuta
Tapahtumat 5. huhtikuuta
Tapahtumat 6. huhtikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 7. huhtikuuta
Tapahtumat 8. huhtikuuta
Tapahtumat 9. huhtikuuta
Tapahtumat 11. huhtikuuta
Tapahtumat 12. huhtikuuta
Tapahtumat 13. huhtikuuta
Tapahtumat 14. huhtikuuta
Tapahtumat 15. huhtikuuta
Tapahtumat 16. huhtikuuta
Tapahtumat 17. huhtikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 18. huhtikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 19. huhtikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 20. huhtikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 21. huhtikuuta
Tapahtumat 22. huhtikuuta
Tapahtumat 23. huhtikuuta
Tapahtumat 24. huhtikuuta
Tapahtumat 25. huhtikuuta
Tapahtumat 26. huhtikuuta
Ei tapahtumia
Tapahtumat 27. huhtikuuta
Tapahtumat 28. huhtikuuta
Tapahtumat 29. huhtikuuta
Tapahtumat 30. huhtikuuta
Tapahtumat 1. toukokuuta

Kommentit on suljettu.

© 2025 Pykälä ry
webDesign: Mekanismi »